Právě si prohlížíte Někdy nás život zastaví…

Někdy nás život zastaví…

V posledních dnech jsme se všichni ocitli  v náročné a nezvyklé situaci. Každému se do života promítá trochu jinak, ale zasahuje nás všechny. Co tedy dělat? Jak můžeme využít tuto dobu?

Někdy se v životě dějí věci tak, že nás donutí se zastavit, ať už chceme nebo ne. A tohle je právě tenhle čas. Je každého rozhodnutí, zda se propadne do černočerných myšlenek nebo s plným respektem k situaci a obezřetností žije dál a tuto stopku přijme jako příležitost. Příležitost udělat to, na co jindy „nemáme čas“.

Pár tipů, co všechno můžeme dělat:

Dejme si čas na odpočinek. Radujme se z toho, že se můžeme skvěle prospat, budíku dejme vale – vstávejme se sluníčkem, po spánku se můžeme pořádně protáhnout a zamířit do lesa na procházku. Postarejme se o své tělo, stejně jako o mysl.

Přemýšlejme nad tím, co přijímáme. V obou směrech, ať už se jedná o jídlo nebo informace. Kdy jindy na tohle máme prostor? Využijme kvalitní potraviny, uvařme poctivé jídlo.

A u informací to platí stejně. Je nutné vědět, co se děje, ale nenechejme se pohltit negativními zprávami. Vypněme zprávy, které se točí stále a jenom kolem tohoto tématu. Psychika je velmi důležitá, a pokud se propadneme do temné díry strachu, beznaděje, bude to pro nás jen těžší.

Najděme si věci, které nám dělají radost, které nám dodají dobrou náladu. Začtěme se do dobré knížky, udělejme si filmový den. Všímejme si, co nás těší, co nám vlije energii a vědomě si těchto věcí dávejme do každého dne více.

Vraťme se ke koníčkům, které už dlouho leží ladem. Kdy jindy než nyní je možnost naučit se háčkovat, malovat, macramé nebo nastavovat manuální režim u fotoaparátu? Rozepsat knížku nebo poslat povídku či aforismus do soutěže? Začněme cvičit, učit se jazyky, oprašme strojek na těstoviny a vyrobme si svoje. Možností je spousta, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a říct si, na co jsme dosud neměli čas… A návodů na to, jak co dělat, najdeme na internetu spoustu, stačí pohledat…

Využijme čas na trávení s rodinou. Hraní her, povídání si, společné vaření, tvoření, společné činnosti. Místo „ponorky“ se můžeme společně pobavit.

Poznejme se. Více si povídejme, společně si rozeberme film, na který jsme se podívali, naplánujme si, co bychom chtěli společně zažít, zavzpomínejme si u fotografií, založme nebo dopišme rodinnou kroniku, zatelefonujme příbuzným, které jsme dlouho neviděli a třeba začněme zpracovávat rodokmen (malý tip – www.myheritage.com)….

Pokud chceme více poznat sami sebe, začněme si psát deník, vypišme se ze svých pocitů.

Sebevzdělávejme se. Knih i online zdrojů je více než dost.
a nebo

Na vesnici nebo u domku jsou možnosti, jak toto nedobrovolné pracovní volno využít, ještě trochu větší. Pokud tuto možnost máte, vyjeďte z měst a bytovek ven. I pro nás by nejsmysluplnější bylo nyní trávit čas na čerstvém vzduchu, na zahradě, na chalupě. Ovšem žijí tam moji rodiče a já mám přirozeně obavy, že bych jim tam z Prahy mohla dovézt něco, co by je přímo ohrozilo na životě. Kdo z velkého města (jel mhd, byl na nádraží atd.) může opravdu 100 % říct, že se s nikým nakaženým nepotkal?
Co tedy zde lze dělat? Každý, kdo má dům a zahradu mi dá za pravdu, že zde je toho více než dost. Práce na zahradě, plánování úprav a budování. Setí a sázení, nebo jen pozorování zvířat, zkoumání rostlin i noční oblohy.

… taky nemusíme dělat nic. Je to opravdu jen na nás. Někdo potřebuje nejprve zpracovat situaci, ve které se ocitl, „schroustat si ji“ a až teprve potom je schopný mobilizovat své síly. Nenechejte se svázat žádným seznamem, co byste měli.. jde o to vybrat si, co chcete dělat.

Základem je však si utřídit myšlenky. Zastavit se, podívat se na věci jinak, protože stejně to už dál nepůjde. Pokud byste se rádi naučili techniky, jak si uspořádat myšlenky, přidejte se do skupiny na FB, ráda se tam s vámi potkám.

A ještě inspirace online:

Přijde mi zajímavé, jak nenadálá a velmi krizová situace dokáže vyburcovat ke kreativitě, k solidaritě, k pospolitosti. Klobouk dolů všem! Přidávám nápady na aktivity, které mě opravdu zaujaly.

Pokud máte tipy na další, prosím napište mi, ráda je připojím.

STUDIO DVA

Bezva počin Studia dva – sledovala jsem ve čtvrtek a moc se těším na příští týden, kdy vždy od 19. hodin bude živé vysílání. Celý program najdete ZDE.

ČESKÁ TELEVIZE

Česká televize přišla se skvělým nápadem pro školáky (a jejich rodiče😊) a spouští od pondělí 16. března 2020 projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky.
V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma na ČT1 s přípravou na přijímací zkoušky.
„Plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími klipy z pořadů ČT,“ dodal generální ředitel České televize Petr Dvořák.

REDMONSTER – moderní vzdělávací kurzy pro děti i studenty nyní volně k dispozici.

PORTÁL
Volně k dispozici pracovní listy – především pro děti, ale najdete zde i listy pro seniory.

NAKLADATELSTVÍ FRAUS

Nakladatelství dává zdarma po registraci volně k použití materiály TADY.

Chcete si zacvičit? Jóga live.

A co ještě?

Skvělá videa AKADEMIE VĚD.

Chcete do MUZEA? Prosím, vyberte si virtuální prohlídku.

E- KNIHY zdarma.

Městská knihovna v Praze dává k dispozici spoustu knih ke čtení.

PODCASTY jsou často výbornou inspirací, proto také zde pár tipů:

Coca-cola jede živě koncerty.

A jak využijete tento čas vy? Podělte se s námi o tipy.


Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.