Právě si prohlížíte FLOW

FLOW

Co je to tedy to tajemné flow?

 

Odpovězte si na nejprve na 2 otázky:

Jaké činnosti dělám opravdu rád/a? Co mě baví?

Při jaké činnosti zapomínám na čas a dění kolem sebe, ale jsem jí úplně pohlcen/a?

Pokud jste našli činnosti, které tyto podmínky splňují, a pokud ještě dokážete odpovědět kladně na otázku: Má tato činnosti smysl? – objevili jste u sebe to, co vám přináší FLOW.

Pojem používaný posledních 20 let zavedl maďarský psycholog Mihaly Csikszentmihalyi. On sám tento jev popisuje jako stav optimálního prožívání.

Je to stav plynutí, stav, kdy jsme naprosto ponořeni v dané činnosti, jsme tvořiví, plně soustředění, pracujeme s lehkostí. Flow prožívá každý z nás při něčem jiném, pro jednoho je to pečení dortů, pro druhého hraní šachů, třetí se najde při zpracovávání detailních analýz a tak bychom mohli pokračovat. Společnými atributy flow pak jsou:

• je to náročnější aktivita, která vyžaduje jistou dovednost. Není to jednoduché, ale ani příliš složité. Je to pro nás výzva, o které však vím, že ji zvládnu;
• baví mě to;

• jsem plně teď a tady, pohlcení činností – rušivé myšlenky jsou pryč – přestávám se zaobírat sebou;

• vím, co mám dělat (jasné cíle) a dostávám okamžitou zpětnou vazbu;

• nevnímám čas, mám pocit, že velmi rychle utekl;

• vím, že to má smysl;

• vidím výsledek své práce.

Vše prostě přirozeně a naplněně plyne…

Překvapivě zažíváme flow poměrně často. Nemusí se jednat o hodinové činnosti, ale i kratší úseky. Lidé, kteří zažívají stavy flow při své práci, jsou šťastní, dělají to, co je naplňuje. Při flow navíc nedochází k úbytku energie, ale naopak vás tyto činnosti energizují, nabíjí.

 

Jak na flow v práci?

3 kroky:

1. Vědět, co mě přitahuje

Každý zažívá flow při jiných činnostech. Hodně lidí baví řešení složitých problémů – ať už se jedná o sestavení nového algoritmu, či třeba vyřešení problému, se kterým přichází klient. U někoho jsou to kreativní činnosti – vymýšlení marketingové kampaně a někdo zase flow zažije u přesné účetnické práce. Jedna z účastnic semináře mi s energií hlase líčila, jak úžasné jsou kontingenční tabulky a jak miluje, když s nimi pracuje😊.
A když vím, co je to „moje“, tak se snažit tyto činnosti co nejvíce dělat. Zapojovat se do projektů, kde je mohu využít. Roztáčí se tak spirála úspěchu – dělám to, co mě baví – dělám to často – zdokonaluji se v tom – baví mě to – a tak dál. Nastává tak ideální stav – dělám rád svoji práci, naplňuje mě.

2. Výzva

Pokud flow v práci vůbec nezažíváte, popřemýšlejte, zda vaše práce není pro vás příliš složitá či naopak velmi jednoduchá, až nudná. Pokud se u vás často objevují úkoly, které děláte levou zadní😊, tak si tento úkol „vylepšete“, povyšte ho na další level, vytvořte si vlastní výzvy. Např. rutinní aktivitu se pokusím dokončit v osobním časovém rekordu, převezmu větší díl zodpovědnosti v týmovém úkolu, naučím se něco nového atd. …

Pokud je pro vás práce příliš náročná, pak je řešením jen zvolit klidnější, lehčí práci, protože si jen přivádíte spoustu stresu do vašeho života, což vám nic dobrého nepřinese.
Někteří lidé zažijí flow jen ve svém volném čase, při koníčkách – kdy si dovolí dělat věci, které je baví. Je to škoda, protože na nás je, zda náš život bude radostný a spokojený.

Graf ukazuje vzájemnou vazbu mezi úrovní dovedností a výzvou.

Autor: Ann.Kla.Joa. – https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Challenge_vs_skill_pl.png, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=591190

 

3. Jasné zadání

O naši pozornost soupeří celá řada věcí. Pokud však máme jasné zadání, máme cíl, víme přesně co dělat, je pro nás snazší nesejít z cesty za ním.

Čím jasnější je cíl, čím lépe si ho umíme představit, tím hůře se ostatním podnětům daří nás zaměstnat. Jde o to napsat si konkrétní činnosti – co budete dělat. Něco jiného je „připravovat konferenci“ a něco jiného je přesný soupis toho, co skutečně uděláte – konkrétně komu zavolat, připravit rozpočet atd.

Na souhře flow a koncentrace je totiž velmi zajímavý vztah. Cesta nevede jen od flow ke koncentraci, ale i naopak. Pocit flow se tak může dostavit i při činnostech, které nás prvotně nebavily, ale dokázali jsme je zvládnout bez vyrušování a s plnou pozorností.


Flow však nikdy nezažijeme při rozptýlené činnosti, základem je naučit se koncentrovat, tedy naučit se věnovat jedné věci. Multitasking prostě nefunguje.

 

Pokud chcete objevit, co Vás naplňuje, kdy uplatňujete nejvíce svoje silné stránky, či přemýšlíte o změně v životě a nevíte, jak na to, ráda Vám budu průvodcem.


Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.