Právě si prohlížíte Jak na budování návyku? Nepřerušuj ten řetěz!

Jak na budování návyku? Nepřerušuj ten řetěz!

Chcete si osvojit nový návyk? Potřebujete nějakou jednoduchou techniku, která by vám pomohla, abyste se každý den přiblížili kousek k cíli? Pak je tato technika přesně pro vás.

Vezměte si číselný kalendář a každý den si zakřížkujte, vybarvěte nebo jinak označte, pokud jste udělali krok k cíli. Po několika dnech se začne objevovat řetěz, který se nám vlastně nechce přerušovat.

Tento mentální trik funguje překvapivě velmi dobře. Když se totiž podíváte na své předchozí úspěchy, získáváte motivaci pokračovat v návyku. Odstraňuje každodenní rozhodnutí, která nám v podvědomí naskakují: Mám na to dneska čas? Chce se mi to udělat?

Prostě to udělejte! Ať se to stane součástí vaší denní rutiny. Nepřerušovat řetěz.

Techniku zpropagoval slavný komik Jerry Seinfeld.

K čemu lze využít?

Tento nástroj můžete použít pro doslova jakékoli dovednosti, které se chcete naučit nebo pro nový zvyk, který chcete vytvořit, například:

  • každodenní psaní deníku
  • učení se jazyka
  • cvičení
  • 10 000 kroků
  • meditace
  • hra na hudební nástroj
  • stravování bez cukru/sladkostí
  • ranní voda s citronem

Variant je velmi mnoho.

Připravila jsem pro vás listy k budování návyku – k vytisknutí přímo do diáře. Stáhnout si je můžete ZDE.

První varianta je ta, kde křížkujete, vybarvujete nebo jinak označujete  dny v měsíci, ve kterých jste svůj cíl splnili.

Druhá je kreativnější, kdy si vybarvujete přímo názvy měsíců – ať už každý měsíc jednou barvou, nebo každé políčko jinou😊. Je to jen na vás.

Kamarádka Martina Jarošová na to šla ještě rafinovaněji. Když se rozhodla, že přestane s kouřením, přemýšlela, co by ji tak nejvíce motivovalo. A protože miluje koloběžky a jednu měla už chvíli vyhlídnutou, ale přece jen docela drahou, tak si ji stanovila jako tu pravou odměnu. Vytiskla si ji na papír, přes ni namalovala mřížku s počtem dnů, které ji zbývají do jejích kulatin (bylo to více než půl roku, což je super doba k upevnění návyku), a začala si zlatě vybarvovat.   A takhle se blíží k cíli.

A jaký návyk si budete budovat vy.-)?

Napište mi, jak vám listy byly k užitku.


Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.