Právě si prohlížíte 5 jazyků lásky

5 jazyků lásky

Dlouho už  vám neřekl, že Vás miluje? Máte pocit, že vy pro něj děláte první poslední a on to vůbec nevnímá?  Ráda byste, aby vás pevně objímal, ale on se k tomu moc nemá? Máte  pocit, že vás nemá tolik rád jako vy?

Možná to je všechno trochu jinak a mluví jen jiným jazykem  lásky,  než který preferujete vy.

A tím pádem  může vzájemné vyznávání lásky vypadat jako rozhovor dvou lidí, z nichž jeden mluví španělsky a druhý japonsky. Asi si moc nerozumí, že?

Jak to tedy je? O všem se podrobně dočtete v knize 5 jazyků lásky od Garyho Chapmana. Podle něj prý vaší lásce pomůže rozpoznat, rozkódovat, jakým jazykem lásky mluvíte vy a jakým váš partner. A možná pak zjistíte, že jeho láska k vám je daleko větší, než jste si mysleli!

Každý z nás totiž některý z jazyků preferuje (někdy kombinaci dvou) a nejen, že potřebujeme tímto způsobem dávat najevo, že partnerovi na nás záleží, ale sami se takto vyjadřujeme. A když ten druhý volí jiný jazyk, tak nám prostě nerozumí.

Potřebujeme si tedy uvědomit, jak „mluvíme“ my a jak náš partner. Pokud to odhalíme, tak už víme, jak správně náklonnost vyjadřovat tomu druhému a my si holt o to musíme říct. A nebo partnerovi podstrčit tento článekJ)

 První jazyk lásky: slova ujištění

„Miluji tě!“ Mám tě ráda!“ „Jsi úžasný!“ „ Tobě to  sluší!“

Člověk, který používá tento jazyk lásky, chce slyšet, že ho ten druhý  má rád, že ho miluje.  Chce být takto ujišťován o lásce, ale i slyšet pochvalu, vyjadřovat podporu a úctu.  Jsou to lidé, pro které jsou slova velmi důležitá, někdy i víc než činy. Chtějí to prostě slyšet.

Co naopak těmto lidem nejvíce ubližuje jsou slova kritiky.

Druhý jazyk lásky: pozornost

Vyjít si společně na procházku a mluvit spolu. V klidu si večer sednout a probrat vše důležité. Jen tak si popovídat.

Společně strávený čas, to je ten nejdůležitější motiv pro ty, kteří mluví tímto jazykem. Potřebují, aby se jim partner věnoval, vyslechl jejich starosti či si jen v klidu popovídali (a přitom nedělali nic jiného).  Jednoduše – naslouchat druhému a  udělat si pro něj čas, když potřebuje.

A navíc, jak píše Gary Chapman:.  „Jedním z vedlejších efektů společných manželských aktivit je, že jsou jakousi zásobárnou vzpomínek, ze které je možné čerpat i do budoucna.“

Třetí jazyk lásky: dárky

Dárek. Pozornost. Maličkost.

Lidé, kteří mluví tímto jazykem, velmi rádi obdarovávají druhé.  Nevynechají jakoukoliv příležitost – svátky, narozeniny i to, že se třeba jen potkáme. A dárky nemusí být nijak velké. Stačí  maličkosti, drobnosti,  to,  co udělá  radost – čokoláda, květina, ale i kamínek z dovolené. Často i dárky sami vyrábějí. Dárek zde vyjadřuje: vzpomněl si na mě, záleží mu na nás.

Čtvrtý jazyk lásky: skutky, služby

Uvařená večeře. Zařízená dovolená. Uklizená koupelna. Posekání trávníku.

Připadá vám podivné, že je to jazyk lásky? Ale ano. Skutky jsou tímto jazykem lásky a mají mnohem větší váhu než jen prostá slova.

Člověk, který se takto vyjadřuje, udělá něco jen proto to, aby druhému udělal radost. Ne z povinnosti, stereotypu, ale pro to, že ví, že druhého tím potěší. A samozřejmě očekává tu samou pozornost.

Pátý jazyk lásky: fyzický kontakt

Objetí, pohlazení, dotyky, sex.  

Lidé, kteří hovoří tímto jazykem, se druhého velmi rádi dotýkají, hladí ho, drží za ruky, mazlí se s ním. Pokud se jim nedostává stejnou měrou, strádají. Dotyky k životu velmi potřebují.

Který jazyk je ten Váš, a který partnera? Stále nevíte? Udělejte si TEST.-).

Mluvíte jen svojí řečí nebo i řečí partnera?


Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.