Vychutnejme si léto

Vychutnejme si léto

Léto
Léto je tady a je jen na nás, jak s ním naložíme. Je nepřeberné množství možností, jak si vychutnat teplé měsíce plnými doušky, užít si to, na co jindy není čas. Objevujme, poznávejme, relaxujme nebo se prostě jen dobře bavme. Třeba vyzkoušejme některý z tipů:

Přátelé
Buďme s těmi, které máme rádi. Využijme dlouhých, příjemných dní. Vytvořme si společně pohodové chvíle plné humoru, inspirace, sdílení. Ať už při večerním grilování, projížďce lodí, společném objevování přírody, nebo na pikniku.
Vraťme se na chvíli do dětských let a oprašme společenské hry, složme puzzle nebo se pusťme i do odvážnějších kreativních her – třeba i partnerských😊.

Knihy
Teď máme čas na knihu. V parku, ve stínu koruny stromu, na pláži či u rybníka. Začtěme se do řádků, které nás dlouho lákaly. Vyberme si žánr, který je nám nebližší, a plně se ponořme do slov, vět a příběhů.

Cestujme
Kdy jindy, než právě v létě. Tipy, jak si užít cestování ještě více, najdeme na předchozí stránce. Užijme si to!

Zkoušejme nové věci
Chceme se naučit fotit, plést košíky nebo vařit thajskou kuchyni? Využijme léto k tomu, abychom se něco nové naučili. Vyzkoušejme vše, co nás láká i třeba neláká – dokud to nevyzkoušíme, nemůžeme vědět, zda realita bude odpovídat naší představě.
A pokud chceme jen malou změnu, tak prostě některé věci dělejme jinak. Třeba si k cestě do práce vybereme jinou cestu, vyzkoušíme jídlo, které jsme nikdy nejedli, nebo jen tak si sedneme na MHD a projdeme si místa, kde jsme nikdy nebyli, přestože jsou jen kousek do našeho bydliště.

Drobné radosti
Zpívejme, tancujme, choďme bosky. Radujme se z každodenních maličkostí. Káva s kamarádkou, luxusní zmrzlina, duha, která na nás při letní bouřce vykoukla nebo „jen“ příjemný den, to vše nám udělá ještě větší radost, když se na ni soustředíme.

Siesta
Pokud to alespoň trochu jde, využijme v horkých dnech volna siestu. Jižní národy moc dobře ví, proč ji mají. Z fyziologického hlediska je nejvhodnější čas na odpočinek mezi 14. a 17. hodinou. Relaxujme. Pokud si budeme chtít zdřímnout, natočme si budíka, ideální je totiž tak na 20 minut.

Buďme offline
Vypněme telefon, obejděme se alespoň den bez počítače. Pokud vypneme techniku, čas kolem nás se najednou zpomalí. Nebudou nás rozptylovat SMS ani e-maily. Odpočineme si mnohem více a najednou nás zaujmou i věci, které jsme míjeli bez povšimnutí. Zkusme třeba:

Letní cvičení všímavosti

Léto nám dává více příležitostí se zastavit a pozorovat všemi smysly krásu všude kolem nás, vychutnat si okamžik, být plně teď a tady.

Zesílit takovéto okamžiky můžeme vědomou všímavostí – tedy mindfulness.

Jak na to?

Vybereme si příjemný slunečný letní den. Sedneme si či lehneme do trávy, uděláme si pohodlí. Plně zavnímáme, jak na nás svítí sluníčko a prohřívá každý milimetr našeho těla. Jak se vánek dotýká našeho obličeje, proplétá se nám mezi vlasy. Jak je nám příjemná hebkost trávy či nerovnosti země, na které sedíme.

Zapojme všechny smysly. Rozhlédněme se, všímejme si okolí, kam jen oko dohlédne. Pozorujme mraky nad námi.
Zaměřme se i na detaily, na drobnosti kolem sebe, na to, jak tráva vyrůstá ze země, na každý lísteček. Zaregistrujme motýla, který právě letí kolem. Užijme si, jakými barvami kolem nás příroda maluje.
Co slyšíme? Jak šumí vítr? Zpívají ptáci? Jaký ruch zaznívá v dálce? Nepřemýšlejme, co to vše je, jen vnímejme.
Co to zde voní? Tráva? Stromy? Či něco jiného?
Pokud máme s sebou něco k jídlu či pití, vychutnejme si malý kousek.

Užijme si, že máme 5 smyslů a plně prožijme okamžik. Budeme se cítit uvolněně a spokojeně.

Ať se letošní léto povede přesně podle našich představ! Ať si načerpáme letní energii a optimismus do zásoby!

×
×

Cart